O zastosowaniu kory kamiennej w artykule Pana Tomasza Szostaka na profesjonalnym blogu "z ogrodem na Ty"

KORA KAMIENNA – JAK I DLACZEGO WARTO JĄ STOSOWAĆ?

 

 

 

Wdzisiejszym standardzie urządzania i zagospodarowania ogrodów, kamień odgrywa bardzo istotną rolę. Właściwie nie znam ani jednego ogrodu, który taktujemy jako „inspiracje”, aby do jego dekoracji nie był użyty kamień. Ale nie kamień „jakiś tam”, przypadkowo znaleziony w polu, ale kamień ozdobny. Natomiast szczególny jego rodzaj, można nawet powiedzieć, że stanowiący I ligę wśród kamieni, stanowi kamień gnejsowy.

Kamień ten ma różne zastosowania, które ogród mogą dekorować na wiele sposobów. Nie będę ich wszystkich omawiał w tym wpisie, bo byłaby to stanowczo za duża dawka wiedzy. Poza tym taka dawka inspiracji, która mogłaby wpędzić w kompleksy, że czegoś takiego nie mamy jeszcze w ogrodach.

Dlatego informacje te będę dozował, w kilku oddzielnych wpisach. Tak abyś mógł złapać oddech, „przetrawić” i spokojnie zastanowić się, jak zastosować gnejs w swoim ogrodzie.

Ale nie jest to powód jedyny. Jest jeszcze jeden, który zdradzę w końcówce wpisu.

 

Tymczasem aby płynnie zagłębić się w wielki świat ozdobnego gnejsu, na pierwszy raz proponuję kamień ozdobny, popularnie zwany korą kamienną.

Myślę, że sama nazwa, czyli „kora” nie jest wcale przypadkowa. Dlatego, że kamień ten stanowi pewne podobieństwo i alternatywę właśnie dla tradycyjnej kory drzew. Natomiast jest to alternatywa bijąca „ją na głowę” pod wieloma względami: estetycznymi, jakościowymi, a przede wszystkim funkcjonalnymi oraz praktycznymi.

 

Krótko o gnejsowej korze kamiennej.

Gnejs, dzięki swojej charakterystycznej strukturze i szaro – brązowej, lekko połyskującej barwie, to idealny materiał, który niezwykle dobrze komponuje się z naturalnymi, ogrodowymi elementami, w szczególności drewnem i wszelkiego rodzaju gatunkami roślin. Co ważne, dobrze sprawdza się zarówno w ogrodach nowoczesnych, przy nowoczesnej architekturze, jak również we wszelkich innych, bardziej naturalnych i mniej formalnych ogrodowych stylach.

Tym samym, cechy i ogólne zalety gnejsu, przenoszą się również na wszelkie produkty i formy, które z niego powstają, w tym właśnie na korę kamienną. Wydaje mi się, że to flagowy i najbardziej rozpoznawalny gnejsowy produkt. I wbrew pozorom, ma zastosowanie nie tylko do wykładania rabat i tworzenia efektownych kamiennych podłoży.

 

Ale również, na przykład, takich efektownych, nowoczesnych ogrodzeń czy ogrodowych murków i dekoracji.

 

 

Rodzaje kory kamiennej.

Pisząc „gnejsowa kora kamienna” nie oznacza, że zawsze mam na myśli to samo. W końcu słabo wyglądałoby, jakby była dostępna tylko w jednym wariancie. Na szczęście tak nie jest, przynajmniej u szanujących się producentów. A tylko z takimi rozmawiam i tylko takich produkty stosuję w ogrodach. Wrócę do tego w końcówce wpisu.

W każdym razie kora kamienna dzieli się na kilka sposobów. Przede wszystkim według rozmiarów. Pozwala to różnicować ogrodowe kompozycje i dobierać wielkość kamienia do wykonywanych dekoracji. Najczęstszy podział wielkościowy to:

 • 8 – 16 mm
 • 11 – 32 mm
 • 32 – 63 mm

Ma to swoje konsekwencje, o czym wspomnę dalej.

.

Drugi najważniejszy podział, to podział na korę tradycyjną o ostrych krawędziach oraz korę otaczaną, która może być alternatywą dla zwolenników obłych i zaokrąglanych krawędzi, charakterystycznych chociażby dla żwirów czy otoczaków. Tym samym jest możliwość zachować walory jakościowe i kolorystyczne tego kamienia, a jednocześnie spełnić ewentualne wymagania o obłych, delikatnych kształtach.

 

 

Plusy ogrodowych podłoży kamiennych wykonanych z kory kamiennej.

 •  są estetyczne – ze względu na strukturę i kolorystkę świetnie komponują się z otoczeniem, tworzą ciekawe układy i stanowią dobre tło dla ekspozycji roślinnych, szczególnie podkreślając ich kolory,
 • tworzą tło dla elementów architektury – stanowią również bardzo dobre tło dla wszelkiego rodzaju elementów małej architektury ogrodowej, a także większych kamieni czy głazów ogrodowych,
 • tworzą odcięcie powierzchni rabatowych – bardzo dobrze sprawdzają się na krawędziach rabat, szczególnie mniejsze frakcje dobrze wypełniają i uzupełniają obrzeża, a jednocześnie tworzą lekką i płynną granicę,
 • są elementem wysoce przepuszczalnym – wody opadowe łatwo wchłaniają się w ziemię, nie tworząc na powierzchniach wyłożonych kamieniem zastoin i kałuż,
 • pasują do każdego stylu – sprawdzają się właściwie w każdym stylu ogrodu, od nowoczesnych po naturalne,
 • są trwałe – nie zmieniają swojego położenia, nie ubywa ich w czasie, co jest cechą nawierzchni wyłożonych alternatywą dla kamienia tj. korą lub zrębkami drewnianymi,
 • są łatwe w obsłudze przy nasadzaniu roślin – w podłoże wyłożone kamieniem, szczególnie wyłożone wcześniej tkaniną, łatwo dosadzać rośliny, ponieważ kamienie bez trudu odsuwamy, a po posadzeniu, praktycznie bez śladu nagarniamy wokół rośliny,
 • sprawdzają się również jako luźne wyłożenie chodników i ścieżek – ze względu na swoje kształty mogą służyć do wysypania ścieżek ogrodowych. Kamienie te „klinują się” i mogą tworzyć w miarę stabilne podłoże,
 • ze względu na swój odczyn (pH) nie wpływają niekorzystnie na środowisko gleby i roślin – a wręcz przeciwnie, mogą tworzyć korzystne warunki, podobne do naturalnej kory drzew. Odczyn kruszywa gnejsowego (z kopalni, o której wspomnę poniżej) wynosi 5,5, a więc jest słabo kwaśny.

.

Ile kosztuje kora kamienna?

Warto podkreślić na wstępie, że dobry produkt kosztuje. Nie jest to jak wspomniałem żwir wyciągany z rzeki, ani tym bardziej kamień zbierany na polach. Nie jest to również popularny grys, chociażby granitowy, który w podstawowych odmianach szczególnie nie zachwyca. Dlatego jasno trzeba powiedzieć, że kora kamienna, która powstaje z naturalnej skały i wymaga specjalistycznych procesów przeróbczych, jest przez to od nich wszystkich droższa.

 

Ale. Trzeba też podkreślić, że ta różnica w cenie jest warta dołożenia, bo rabata wyłożona żwirem, a ta sama rabata wyłożona korą kamienną, to jak porównanie wróbla z egzotyczną papugą. Albo jakiekolwiek inne, jakie sobie założysz, wybierając dwie skrajności. Co więcej, jest też drugie „ale”. Kora kamienna, mimo że droższa od żwiru czy pospolitego grysu, to jednak zdecydowanie tańsza od szeregu innych kamieni ozdobnych, szczególnie tych pochodzących z importu, czy innych nadmiernie „udziwnionych”. A uwierz mi, że wiem co mówię, bo widziałem już w ogrodach kamienie czerwone i nawet fioletowe.

 

Kora kamienna, w zależności od miejsca zakupu, sposobu pakowania, rodzaju itd., to wydatek rzędu około 300zł netto za tonę. Oczywiście mam na myśli cenę detaliczną, czyli skierowaną do klienta indywidualnego.

Niemniej jednak takie zakupy polecam, w takich właśnie ilościach, najlepiej u producentów i w Autoryzowanych Punktach Handlowych producentów.

Zdecydowanie odradzam kamień pakowany przez pośredników, w worki kilkudziesięciokilogramowe, które w przeliczeniu na tonę, niejednokrotnie osiągają jakieś absurdalne wartości i wprowadzają właśnie fałszywy obraz, że „kora kamienna jest strasznie droga”.

Rozważając o cenach kamienia, szczególnie ważny jest element „ile tego kamienia będziesz potrzebował”, tzn. stosunek wagi do wydajności. Innymi słowy kupując przykładową tonę kamienia musisz wiedzieć jaką, mniej więcej, powierzchnię będziesz mógł nim wyłożyć. I to jest właśnie główna zagadka i pytanie z jakim się spotykam.

 .

Wydajność materiału, czyli co mogę zrobić z tony kamienia?

No właśnie. Każdy myśli mniej więcej tak: dobrze, zapłacę te trzysta złotych za tą tonę tego kamienia, bo bardzo mi się podoba. Ale co mogę z tego wykonać?

Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni potrzeba około 80 – 120 kilogramów kamienia. Dlaczego jest taka rozbieżność? Przede wszystkim zależy to od frakcji kamienia, tzn. im kamień drobniejszy tym szczelniej kryje powierzchnię i aby zakryć teren wystarczy warstwa około 4-5 centymetrów. Natomiast jeśli masz kamień o dużej frakcji, czyli duże kamienie, aby szczelnie przykryć teren, będziesz potrzebował warstwy 10 lub więcej centymetrów. Wynika to z prostej zasady, że duże kamienie leżące obok siebie tworzą już grubą warstwę, a jeszcze terenu nie przysłaniają i musisz układać kolejną warstwę, która dopiero wypełni puste przestrzenie.

.

Zatem pierwsza zasada: kamień drobniejszy, kryje cieńszą warstwą, a kamień grubszy kryje warstwą grubszą.

Zasada druga: kamień drobniejszy kryje mniejszą ilością kilogramów, a kamień grubszy kryje większą ilością kilogramów.

.

Wnioski:

 • na pokrycie jednego metra kwadratowego powierzchni terenu potrzeba średnio około 100kg kamienia. Oczywiście może być 80, a może być 120kilogramów,
 • z jednej tony kamienia pokryjesz średnio 10 metrów kwadratowych terenu.

 

Niemniej jednak weź pod uwagę, że 10 metrów kwadratowych to całkiem spora powierzchnia. Zatem za około 300 złotych masz szansę zrobić naprawdę efektowną rabatę w swoim ogrodzie. Co więcej, czasem super efekt możesz osiągnąć już nawet na 2-3 metrach kwadratowych, a więc za kilkadziesiąt złotych. Moim zdaniem zdecydowanie się to opłaca.

 

Czy warto inwestować w korę kamienną w ogrodzie?

Warto, ponieważ zalety tego materiału są niepodważalne. I poniżej zobaczysz kilka bezdyskusyjnych argumentów:

 • kora kamienna to efektowny materiał do wykładania nie tylko płaskich rabat, ale także tzw. rabat podwyższonych. Zwróć przy okazji uwagę na efektowny gnejsowy murek, zrobiony z elementów, o których wspomnę w innych „gnejsowych” wpisach.

 • kora kamienna to materiał, na którego tle efektownie prezentują się wszelkiego rodzaju rośliny.

 • kora kamienna to materiał, na którego tle szczególnie dobrze prezentują się wszelkie drobne, zadarniające, skalne rośliny, kojarzone i stosowane do zakładania właśnie skalniaków.

 • kora kamienna to materiał, który efektownie wygląda również w kompozycjach z korą naturalną.

 • kora kamienna to materiał, który dobrze komponuje się również z ogrodowymi dekoracjami.

Myślę, że te kilka przykładów jasno obrazuje sytuację i zasadność stosowania kory kamiennej.

 

Produkcja kory kamiennej.

Jak wspomniałem wcześniej, gnejs to materiał, który nie jest wyciągany z rzeki, znajdywany na polach, czy przypadkiem wykopywany gdzieś z ziemi. Ale jest to kamień, który jest wydobywany i obrabiany przez najprawdziwsze kopalnie, przy użyciu ciężkiego sprzętu, w naprawdę ciężkich warunkach. Wspomniałem również, że w końcówce wpisu wrócę do wątku, który nawiązuje do różnych gnejsowych kamieni i ogrodowych inspiracji. Zatem po kolei.

Produkcja kamienia to jak ustaliliśmy proces ciężki, a co za tym idzie radzą z nim sobie tylko najlepsi. Myślę, że nawet z czystej ciekawości, warto spojrzeć jak to wygląda, bo nie często jest możliwość zajrzeć do wnętrza kopalni. Dlatego spójrz jak wygląda wydobycie, w najlepszej moim zdaniem kopalni gnejsu, Gnejsy.pl.  

 

Mam to szczęście, że od wielu lat, w ogrodach którymi się zajmuję, mam możliwość stosować materiał z tej kopalni, dlatego wiem, co piszę. Tym bardziej jest mi miło, że ta współpraca rozszerzyła się i przeniosła z mojej stacjonarnej działalności, wprost na bloga. A powody mojego zadowolenia są dwa:

 • Po pierwsze, jako Czytelnik bloga zapewne wiesz, że zawsze staram się współpracować i równać do najlepszych. Czyli jak z kimś współpracuję, to staram się to robić z najlepszymi. Sięgać wysoko, rozmawiać konkretnie i o konkretnych sprawach. Mam tu na myśli nie tylko moją zawodową działalność, ale także właśnie działania na blogu.
 • I to właśnie te działania na blogu, to jest drugi powód mojego zadowolenia. Dlatego, że tylko współpraca z najlepszymi może dać korzyści, które przenoszą się na Czytelników bloga.

Dlatego szczególnie się cieszę, że mam możliwość współpracować z Marką Gnejsy.pl. Aby nie być gołosłownym oto pierwszy efekt tej współpracy. A właściwie już drugi, bo pierwszym była okazja do pokazania Ci tych efektownych kamieni, jakimi bez wątpienia jest produkowana przez Firmę kora kamienna. 

Paralaksa tła